DSCF2074

Vatikan’ı seneler evvel gerçekleştirdiğim bir Roma seyahatim sırasında ziyaret etme şansım olmuştu. Etrafı yüksek duvarlarla çevrili, yaklaşık 40 hektarlık bir arazi üzerine yayılmış, 800 kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük bağımsız devleti olma özelliğine sahip, katolik hristiyanlığın yönetim merkezini içeren, Papanın yaşadığı, hristiyanlık tarihinin en kayda değer eserlerinin ve hazinelerinin sergilendiği, var olan en büyük kiliseyi sınırları içinde barındıran yer olarak asırlardır insanlığın ilgi odağında olmayı başarmış bir şehir.

DSCF1845

DSCF1881

Saint Peter kilisesi, geç dönem Rönesans mimari örneklerinden biri. İsmini Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Saint Peter’den alıyor. Hristiyanlık dünyasının en kutsal ibadet yeri olarak kabul edilen kilisenin yapımında ve dekorasyonunda büyük italyan sanatçılardan Michalengelo ve Gion Lorenzo Bernini başrolde olan isimler. 1506 senesinde başlayan inşası 1616 yılına kadar sürmüş olan bir şaheser. Bu kiliseyi sembolik ve dini detaylarla örülmüş kusursuz parçaların mekanla bütünleşmesini gözlemlemek maksadıyla yoğun bir merak duygusuyla dolaştım. Tavan ve zemin döşemelerinde tercih edilmiş mermer blokları, mat mozaikler, keşiş ve havari betimlemeleri, ışığın az nüfuz ettiği şapeller, loş ve yüksek kubbelerin yaydığı kesif karamsar atmosfer aklımda kalan en belirgin detaylar.

 

DSCF1876

Vatikan müzesine girebilmek için bilet kuyruğuna girip saatlerce beklemek zorunda kalmıştım yağmurlu bir pazar sabahı. İki buçuk saatin sonunda ayaklarımın acısından rahat bir gezinti yapabileceğim umudunu artık yitirmişken, daha ilk koridorda duvarlardan tavanlara kadar her şeydeki altın dokunuşunun ışıltısı ile hem gözlerim hem de kaslarım birden açılıvermişti. Vatikan’ın şaşalı salonlarından geçerken, paha biçilemeyen sanat mirasının parçalarıyla buluşuyorsunuz.   En çok heykeller, zeminleri süsleyen mozaik düzenlemeler ilgimi çekiyor. Tavanları boydan boya süsleyen resimlere bakmaktan ise, aynı anda seri hareketlerle dört cihete yönlenmenin boyun kaslarıma iyi gelmediğini kavradığım an vazgeçiyorum. Müze içinde sadece resimlerin sergilendiği galeride asıl  sürpriz beni bekliyordu. Leonardo Da Vinci’nin eskiz çalışmalarını incelerken büyük sanatçının mühendis karakteriyle karşılaşıyorum. Çizimlerindeki mükemmel oran, dokunabilir gerçeğe kusursuzca ayna tutuyor. İnsan anatomisinin tuvallere gerçekte olduğu gibi, milimetrik hesaplarla aktarıldığı tablolarında hayatın ta kendisini hissedebilmek neredeyse mümkün. Müzenin en alt katındaki bu resim galerisinde, ressamının adını ne yazık ki hatırlayamadığım, gördüğüm ilk andan başlayarak beni etkisi altına alan ve manasının bilincimin en derin katmanlarından birine nakşedildiğine zaman içinde şahit olduğum bir eserle karşılaşıyorum. Göğsünden yara almış İsa’nın ellerine dokunan havarilerle tasvir edilmiş, sevginin, şifanın, hayatta kalabilmenin gücünü anlatan bir tablo. O ellerin kenetlenişindeki anlamı o zaman çözememiştim. Şu an ise çok zor zamanlarımda davetsizce zihnimde açığa çıkıp, bana güç verdiğini bildiğim, şifa verici, anlamı kendisini aşan bir sanat eseri olduğunu biliyorum.

DSCF2076

DSCF2078

DSCF2026

DSCF2028

DSCF2029

DSCF2032

DSCF2033

DSCF2036

DSCF2039

DSCF2041

DSCF2044

DSCF2051

DSCF2052

DSCF2054

DSCF2055

DSCF2067

DSCF2075

Müzelerin diğer galerinden antik Mısır, minyatür, mozaik galerileri yoğun ilgiyi hak edenler arasında. Rafael’in odaları 15. yy başında Rafael ve öğrencileri tarafından boyanmış. Usta ressamın elinden çıkmış bu dört oda da müzenin göz bebeklerinden.

Vatikan’ın girişinde saatlerce beklememin arkasındaki asıl neden olan Sistina Şapel,  insanın nutkunun tutulduğunun bile farkına varamadığı mekanlardan biri. Belki de bütün Vatikan ve Roma’nın sahip olduğu en değerli şey, dünya üzerinde ölmeden görülmesi gereken yerler listesinde ön sıralarda. Bu da beraberinde günün her saatinde ziyaretçilerle dolu olmasını getiriyor. 1475 yılında dönemin Papası olan Sixtus’un isteğiyle, İtalyan rönesans sanatının en büyük isimlerinden Michalangelo’ya verilen Sistina Şapel’i resmetme görevi sanatçının neredeyse 5 yılını alıyor. Toplam 7 freskten oluşan eserde incildeki yaratılış senaryosu tasvir edilmekte. Günlerce izlemeye doyamayacağım bu mekanda turist yoğunluğu yüzden sadece 20 dakika kalabiliyorum.

DSCF2059

DSCF2080

DSCF2082

Hristiyan dünyasının Holy See diye adlandırdığı Vatikan, Holy kısmıyla benim gibi ilgilenmiyorsanız bile, sanata ve sanat tarihine ilginiz, öğrenme merakınız varsa kesinlikle görmeniz gereken çok özel yerlerden biri.

Sistina Şapel’i interaktif izleyebilmek için :
http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html